Συνολικές προβολές σελίδας

8/11/2021

Αποκλείστηκε στα πέναλντι ο Ολυμπιακός

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-1 και πέρασαν στα πλέι οφ της διοργάνωσης

Θρίλερ για γερά νεύρα ήταν ο επαναληπτικός αγώνας του Ολυμπιακού στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας με την Λουντογκόρετς. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη διάρκεια του κανονικού αγώνα και οδηγήθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 31′ με τον Εμβιλά, μετά από σέντρα του Μασούρα και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Η Λουντογκόρετς στο β΄ ημίχρονο ισοφάρισε 1-1 στο 48′ με αυτογκόλ του Σεμέντο και στο 57′ ο Σωτηρίου σημείωσε το 2-1 με πέναλτι, στο οποίο είχε υποπέσει ο Ανδρούτσος.

Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 68′ ισοφάρισαν σε 2-2. Στο 86′ ήρθε η αποβολή του Μπα και ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση και αφού δεν άλλαξε το σκορ οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-1 και πέρασαν στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός θα παίξει στα πλέι οφ του Europa League.